Minik Okul

Minik Okul, Okulöncesi Eğitim, Çocuk Gelişimi, Psikoloji, Anne, Baba, Kardeş, Aile, Rehberlik, Sayfa çalışmaları

Bugün 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü!

Dünya Okuryazarlık Oranları

Dünyada hala 1 milyara yakın insanın okuma yazma bilmediğini biliyor muydunuz?

UNESCO bireylerin temel eğitim hakkından yararlanmalarına vurgu yapmak üzere her yıl 8 Eylül tarihini Dünya Okuma-Yazma Günü olarak ilan etmiştir. Her yıl 8 Eylül’de okuma yazma bilmenin birçok ülkede hala bir ayrıcalık olduğunu hatırlıyoruz.

Bu eğitim sorunu yalnızca gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin değil gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerin de sorunu. Araştırmalar yalnızca Türkiye’de yaklaşık dört milyon okuma yazma bilmeyen yetişkin olduğunu söylüyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli sivil toplum kuruluşları bu amaçla kampanyalar düzenlemeye ve farkındalık artırmaya çalışıyor. AÇEV bu sivil toplum kuruluşlarından en önemlilerinden biri. “İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı ve Kadın Destek Programı” ve “Okuma Günleri” gibi projelerini yürüten Açev’in 8 Eylül Okuma Yazma Günü’yle ilgili mesajı ise şöyle:

“Bugün 08 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü! Eğer bu yazıyı okuyabilecek eğitimi aldıysanız çok şanslısınız! Üstelik bunların 4/5 i kadın! 1995 yılından bu yana kadınlarımızı güçlendirmek için Kadın Destek ve Okuma Yazma Eğitimleri uyguluyoruz. Bu eğitimlerimizle ilgili detaylı bilgi alabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. “

Aranan İçerikler:


Yorumlarınız..

Mesaj Yok

Henüz hiç yorum yok...

Formu doldurarak ilk yorumu sen yap.

Mesaj bırak