Uygun Ortam, Uygun Materyal!

Okul öncesi dönem çocuğu, bütün gelişim alanlarında hızlı bir öğrenme süreci içindedir. Bu öğrenme sürecinin niteliğini belirleyen başlıca etkenler ise içinde bulunulan gelişim dönemi ve kalıtsal özelliklerin yanısıra uygun yaşam koşullarıdır. Öğrenme, bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminin ışığında hazırlanmış materyaller kullanılarak gerçekleştirildiğinde anlamlı ve kalıcıdır.

Bütün gelişim alanlarında olduğu gibi bilişsel gelişim alanında da çocuğun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerine göre eğitim materyallerinin hazırlanması gerekmektedir. Bilişsel gelişim çalışmalarında kullanılan yaygın eğitim materyalleri sayfa çalışmalarıdır.

Günümüzde teknolojinin eğitim alanında da aktif olarak kullanılması; eğitim materyallerine daha hızlı ve doğru kaynaklardan ulaşabilmek adına oldukça önemli. Bir çok yayınevinde okul öncesi dönem çocuklarına yönelik eğitim materyallerine ulaşmak mümkün, fakat dijital ortamda bu tip kaynaklar oldukça kısıtlı.

İşte Minikokul’un Hikayesi!

Kendi çalıştığım anaokulunda öğretmenlerimizin kullandığı ve velilerimize tavsiye ettiği bir çok kaynak kitap olmasına rağmen bu çalışmaların yetersiz kaldığı zamanları sık sık yaşamaya başladığımız bir dönemde “Kendi etkinliğimizi neden kendimiz yapmıyoruz?” düşüncesiyle bilgisayar ortamında okul öncesi etkinlikleri yapar oldum. Bir müddet sonra tüm bu etkinlikleri diğer ebeveyn ve öğretmenlerle de paylaşmak için, eşimle birlikte bu siteyi kurduk ve ismine de “Minikokul” dedik.

Minikokul’da Neler Var?

Minikokul’da;

gibi bilişsel gelişimin çeşitli alt alanlarında çalışmalar bulabilir ve sürekli güncellenen içeriklerimizle öğrenme sürecini çocuklar için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.